کولر خودرو

امروزه تعداد خودروهای وارداتی در کشور افزایش یافته و خرابی قطعات به خصوص کولر خودرو امری شایع و اجتناب نا پذیر است که اکثرا برای تمامی خودرو را در مدت زمان های متغییر اتفاق میافتد کمپرسورهای جدید به دلیل نداشتن بوبین و کلاچ همیشه در مدار هستند و قطع و وصل انها با استفاده از شیر برقی که پشت کمپرسور وجود دارد انجام میشود به همین دلیل خرابی این مدل کمپرسورها بیشتر دیده میشود و مشکل اصلی کمیاب بودن قطعات این مدل خودروها میباشد.

کولر خودرو یکی از مهمترین آپشن ها است که به صورت انبوه برای اتومبیل ها ساخته می شود، این قطعه در فصل تابستان کاربری بسیار زیادی دارد چرا که اکثر کسانی که در این فصل از اتومبیل استفاده میکنند به آن نیاز خواهند داشت و در مواقعی ممکن است که این قطعه خراب شود. اگر شما در آموزشگاه برق خودرو، آموزش دیده باشید می توانید به راحتی به تعمیر کولر خودرو بپردازید.

کولر خودرو کار تهویه را به عهده دارد و هوای گرم را تبدیل به هوای سرد می کند و به داخل اتاق می فرستند. در بعضی از اوقات ممکن است که این قطعه از کار بیفتد یا اینکه درست کار نکند در این مواقع چند کار می توانید انجام دهید. اولین کاری که می توانید انجام دهید رجوع به تعمیر کار است تا او این قطعه را تعمیر کند، راه دیگر این است که اگر خودتان در آموزشگاه برق خودرو آموزش دیده باشید می توانید به راحتی آن را تعمیر کنید.

آشنایی با قطعات تهویه اتومبیل

کولر خودرو دارای 11 قطعه مهم می باشد که در صورت عمل نکردن هر یک از آنها عملکرد کولر دچار مشکل می شود. قطعات کولر به شرح زیر می باشند.

 1.   فن الکتریکی کولر خودرو
 2.   اواپراتور کولر خودرو
 3.   کمپرسور کولر خودرو
 4.   کندانسور کولر خودرو (رادیاتور کولر)
 5.   رسیور درایر کولر خودرو
 6.   شیر انبساط کولر خودرو
 7.   سیم کشی سیستم کولر خودرو
 8.   کلید کنترل فشار یا مانوستات کولر خودرو
 9.   وظیفه شلنگ ها در سیستم کولر خودرو
 10. سوئیچ A/C در کولر ماشین
 11. گاز کولر خودرو

فن الکتریکی کولر یک پنکه است و کاربرد های متفاوتی دارد. این همان فنی می باشد که در هنگام داغ کردن وظیفه دارد که موتور را خنک کند و برای کولر این وسیله هوا را به داخل می راند.

اپراتور کولر خودرو یکی از قطعات اصلی کولر می باشد، این قطعه وظیفه کاهش دمای اتاق و ایجاد برودت را بر عهده دارد.

کمپرسور کولر خودرو این قطعه وظیفه دارد تا گاز مبرد در کولر را حرکت دهد و همانند قلب مجموعه عمل میکند.

کندانسور کولر خودرو وظیفه تبادل حرارت در سیستم کولر را بر عهده دارد. کندانسور یا رادیاتور کولر گرمای جذب شده را از گاز مبرد دریافت کرده و به بیرون انتقال می دهد.

رسیور درایر کولر یک منبع می باشد و وظیفه اصلی آن ذخیره گاز مبرد و جذب کننده این گاز است.

شیر انبساط کولر وظیفه دارد تا میزان گاز وارده از کندانسور به داخل اوپراتور را تعیین نماید.

سیم کشی سیستم کولر خودرو وظیفه ی انتقال فرمانهای اجزای مرتبط با مجموعه کولر خودرو و نیز برق رسانی به این اجزا بر عهده درخت سیم کولر است.

کلید کنترل فشار یا مانوستات کولر خودرو  دارای دو وظیفه است، اول اینکه محافظت اجزا سیستم در برابر خرابی های ناشی از تغییرات فشار و دوم کنترل تغییرات فشار کندانسور.

شلنگ ها در سیستم تهویه مطبوع وظیفه دارند تا اجزای مختلف را به یک دیگر متصل کنند.

سوئیچ a/c در خودرو وظیفه خاموش و روشن کردن کولر را برعهده دارد.

گاز کولر خودرو وظیفه دارد تا گرمای هوایی که به داخل اتاق می رود را بگیرد.

ایم ها قطعاتی هستند که اگر آن ها را بشناسی راحت تر می توانید کار تعمیر کولر خودرو را انجام دهید.

عیب یابی سیستم تهویه

برای پیدا کردن عیب های کولر می بایست ابتدا آن را روشن کنید، اگر کولر شما ر روشن نشد ممکن است که مشکل از سیم کشی خودرو باشد، برای رفع ایراد سیم کشی می بایست ابتدا کاپوت را باز کرده و سپس سیم کشی کولر را مورد بررسی قرار دهید، چنانچه سیم کشی دچار مشکل بود باید آن را عوض کنید.

ممکن است مشکل از پشت سوئیچ a/c باشد که در این صورت نیز باید کلید را باز کرده و مشکل را برطرف کنید.

 

عیب یابی کولر اتومبیل با استفاده از دستگاه

اگر هنگام روشن کردن کولر بوی بسیار بدی به مشامتان خورد آگاه باشید که گاز کولر شما نشتی پیدا کرده و مخزن آن باید عوض شود. این گاز بسیار سمی است و اگر این بو به مشامتان رید حتما کولر را خاموش کنید.

اگر کولر را روشن کردید اما متوجه شدید که اصلا باد خنک نمی زند باید بدانید که گاز کولر شما تمام شده است و می بایست این گاز را دوباره پر کنید.

برای پرکردن آن می توانید به تعمیرگاه بروید تاتعمیر کولر خودرو را برای شما انجام دهند.

برق کولر خودرو

برق کولر خودرو یکی از مهم ترین بخش هایی می باشد که با استفاده از آن می توانید کولر را به باتری متصل کنید. برق کولر یکی از پیچیده ترین بخش ها است که می توانید با استفاده از آن مشکلات مربوط به کولر را برطرف کنید و حتی اگر در این زمینه ماهر شوید می توانید کار کنید.

برای اینکه برق کولر را یاد بگیرید می بایست از آموزشگاه برق خودرو استفاده کنید که در این آموزشگاه ها تمام فنون را به آموزش میدهند و در نهایت به شما مدرک برق خودرو احدا می کنند که با آن می توان به تعمیر کولر خودرو پرداخت.