نقاشی خودرو یکی از تخصصی‌ترین کارهایی است که بر روی بدنه خودرو آسیب دیده انجام می‌شود تا بدنه خودرو شبیه روز اول خود شود. در نقاشی بدنه خودرو بیش از هر چیزی مهارت و تجربه صافکار اهمیت بالایی دارد.

یک صافکار با بررسی قسمت‌های آسیب دیده بوسیله‌ی ابزار‌ها و دستگاه‌های مختلف شروع به تعمیر قسمت‌های فرو رفته می‌کند. در صورتی که قسمتی از بدنه دچار خسارت‌های شدیدتر و یا قسمتی از بدنه خودرو دچار پارگی و شکستگی رنگ شده باشد، در این صورت امکان صافکاری بیرنگ وجود ندارد و صافکار اقدام به انجام بتونه‌کاری و لیسه‌گیری می‌کند.

مهم‌ترین کار بعد از صافکاری و بتونه‌کاری، نقاشی قسمت‌های بتونه‌کاری شده است. صافکار با تشخیص رنگ بدنه خودرو باید ترکیبی از رنگ را درست کند که پس از رنگ کردن با بقیه قسمت‌های بدنه‌ی خودرو هم‌خوانی داشته باشد.

قسمت رنگ شده بدنه‌ی خودرو پس از مدتی  تغییر رنگ می‌دهد و اگر در انتخاب صافکار خود دچار اشتباه شوید و از صافکار حرفه‌ای استفاده نکنید ممکن است آسیب زیادی به رنگ بدنه خودرو وارد شود.

استفاده از رنگ فابریک بدنه خودرو از مهم‌ترین کار‌های صافکاران حرفه‌ای است. پس از نقاشی نوبت به خشک کردن قسمت‌های رنگ شده به وسیله دستگاه خشک‌کن رنگ است و در مرحله آخر، صافکار شروع به پولیش کاری و واکس زنی بدنه می‌کند تا سطح بدنه را بتواند یکدست کند.